فـرشتگان ، بـالهاى خـود را براى جوینده دانش مى ‏گسترانند و برایش آمرزش می ‏طلبند

آیا لامپ های فلورسنت مضر هستند ؟

نویسنده :رضا کیانی
تاریخ:سه شنبه 14 آذر 1391-02:42 ب.ظ
ایرادی که به لامپ های فلورسنت  وارد می شود  بحث مضر بودن آنها برای محیط زیست و سلامتی انسان هاست . ما هم مضرر بودن این لامپ را از این دو جنبه ای که گفته شد بررسی می کنیم .

ضرر برای محیط زیست :  لامپ های فلورسنت بدلیل جیوه ای که در داخل آنها بکار رفته ، فسفری که در پوشش آنها و جود  دارد و بحث عدم تجزیه شیشه استفاده شده در آنها ، با محیط زیست خیلی همسازی ندارد . البته محصولات زیادی در جهان تولید می گردد که در چرخه محیط زیست تجزیه ناپذیرند مثل انواع پلاستیک ها و لاستیک ها . برای همین در برخی از کشورهای پیشرفته ، برخی از کارخانه ها ، محصولات از کار افتاده غیر قابل بازگشت به محیط را از سطح جامعه جمع آوری می کنند . به جز لامپ های فلورسنت محصولاتی دیگر در جامعه وجود دارد که تاثیر منفی آنها بر محیط زیست کمتراز لامپ نیست . البته کمترین کاری که هرکس می تواند برای حفظ محیط زیست انجام دهد جمع آوری زباله های خود و تفکیک آنهاست .


ضرر برای سلامتی انسان : ضرری که بیان شده برای سلامتی انسان از طرف این لامپ ها ، بحث سرطان زا بودن آن ها و بحث سمی بودن جیوه ی آن است که در مورد آن شرح می دهم 

جیوه بکار رفته در داخل این لامپ ها سمی است بطوریکه اگر در یک محیط بسته تعداد زیادی لامپ شکسته شود و در آن محیط  کودکان و نوزاد ها و همچنین افراد سالخورده وجود داشته باشند برایشان مسمومیت ایجاد خواهد نمود . میزان جیوه استفاده شده در لامپ های فلورسنت خطی مشهور به مهتابی حدود 20 میلیگرم و در لامپ های کم مصرف چیزی در حدود 3 تا 5 میلیگرم است که اگر لامپ بشکند وارد محیط می شود در دماسنج های جیوه ای مرغوب این مقدار جیوه به 200 میلی گرم و بیش تر از آن می رسد . بااین توضیح مشخص می شود که خطر دماسنج جیوه ای کمتراز لامپ نیست و همانطور که توضیح داده شد میزان کم جیوه موجود در لامپ برای اشخاص خطری ایجاد نمی کند .
بحث بعدی سرطان زا بودن آن است ، سرطان زا بودن لامپ را به سرطان زا بودن امواج فرابنفش نسبت می دهند که از داخل این نوع لامپ ها به بیرون نشت می کند . مطالعات وآزمایش هایی انجام دادیم. مشخص شد که  امواج فرابنفش تولید شده در لامپ در دو طول موج 185 و 253.7 نامنومتر پیک دارد که شیشه ها در برابر عبور امواج uv ،185 کاملا مقاوم هستند ( حمام آفتاب از پشت شیشه فایده ای ندارد ) . و بنابراین این نوع امواج uv که خطرناک تر هستند از شیشه عبور نمی کنند بعلاوه امواج uv  با طول موج 254 نانومتردر برخورد به قشر فسفری تبدیل به نور مرئی می شوند پا این دومانع امکان عبور این امواج از لامپ ورسیدن آنها به انسان خیلی کم می شود اغلب پزشک ها از سرطان زا بودن امواج ماورای بنفش اطلاع دارند ولی از عملکرد لامپ ها اطلاع کافی ندارند 
ممکن است درصد خیلی ناچیزی از اشعه های uv به بیرون لامپ نشت داشته باشد اما بسیار کم انرژی و کم برد خواهند بود و می دانیم که لامپ ها حداقل در فاصله 2 متری شخص قرار می گیرند 
درخیلی از سایت ها نوشته شده است که میزان uv که از لامپ فلورسنت  در مدت 8 ساعت به انسان منتقل می شود کمتر از مقدار uv انتقال یافته از خورشید در زمان یک دقیقه است .
با توجه به توضیحات بالا می توان با خاطری آسوده از لامپ های کم مصرف استفاده نمود و یاد آوری می کنم که لامپ های کم مصرف همان تکنولوژی لامپ های فلورسنت خطی ( مهتابی) را دارا هستند که سال های سال این لامپ ها در ساختمان های ما مورد استفاده قرار گرفته ومشکلی بوجود نیامده است و خطری که از آن یاد می شود مربوط به وسیله ای جدید نیست البته ممکن است برای افرادی که دارای حساسیت پوستی هستند ایجاد مشکل کند.  
مقاله ای در مورد مطالب بیان شده را می توانید دانلود کنید که مطالعه کاملا علمی روی خطرات لامپ های کم مصرف انجام شده و بی خطر بودن لامپ ها را در نهایت نتیجه گیری نموده است .

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Hamed Solimani
شنبه 7 آذر 1394 07:23 ق.ظ
مرسی


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic