فـرشتگان ، بـالهاى خـود را براى جوینده دانش مى ‏گسترانند و برایش آمرزش می ‏طلبند

تفاوت لامپ های کم مصرف با لامپ های دو کلاهک خطی (مهتابی) در چیست ؟ آیا لامپ های کم مصرف بهتر است یا لامپ های دو کلاهک خطی ؟

نویسنده :رضا کیانی
تاریخ:سه شنبه 14 آذر 1391-03:41 ب.ظ

نحوه کارکرد لامپ های کم مصرف با لامپ های دوکلاهک خطی یکسان است در هردو نوع لامپ یک فضای تخلیه وجود دارد که محتوی گازی بی اثر با فشار کم ،  یخار جیوه ، فیلامنت های آغشته به امیتر می باشد .
در هردولامپ امواج ماوراء بنقش یا uv از تحریک اتم های جیوه توسط الکترونهای پر شتاب حاصل می گردد که در برخورد به دیواره فسفری تبدیل به نور مرئی می شود . 

با توضیح بالا مشخص شد که لامپ های کم مصرف دارای تکنولوژی متقاوت با لامپ های مهتابی سابق نیستند ، اما تفاوت های زیر بدلیل رشد تکنولوژِی آنها ایجاد شده است : 
1- لامپ های کم مصرف دارای ابعاد فشرده و کوچک می باشند . این باعث شده است که استفاده از این لامپ ها راحت تر گرددضمن اینکه صرف جویی هایی جهت انبارش ، حمل ونقل ، نسبت به لامپ های قدیمی دو کلاهک ایجاد می کند ضمن اینکه اثرات تخریبی بر محیط زیست بدلیل مصرف کمتر مواد شمیایی در آن ، کاهش می شود.
2- بدلیل استفاده ازبالاست های الکترونیکی ، فرکانس جریان عبوری از لامپ بین 26 تا 50 کیلوهرتز خواهد بود و این سوسوزدن نور لامپ را از بین می برد در صورتی که در لامپ های دوکلاهکی که با چوک های قدیمی کار می کنند فرکانس کار 50 هرتز می باشد و سوسو زدن لامپ خستگی چشم را موجب خواهد شد .
3- برتری دیگری که لامپ های کم مصرف دارند این است که به خاطر استفاده از فسفر ترای بند و مرغوب ، شاخص Ra در نور آنهابالای 80 است  . Ra در نور شاخصی است که میزان واقعی بودن رنگ اجسامی که زیر آن نور قرار می گیرند را نسبت به رنگ واقعی آنها هنگامی که زیر نور خورشید مشاهده می شود ،مشخص می کند .خورشید Ra برابر 100 داردو رنگ اجسام زیر نور خورشید کاملا واقعی است وبرای منابع نور برحسب نزدیک بودن به نور خورشید Ra مناسب محاسبه می کنند.برای همین در قدیم که از لامپ های خطی استفاده می گردید توصیه می شده که رنگ پارچه ها را در روز ملاک انتخاب قرار دهند . در لامپ های سابق مقدار Ra ،( شاخص رنگ نمایی) حدود 70 است در کشورهای پیشرفته برای مکان های حساس و آموزشی استفاده از لامپ های با شاخص کمتر از 80 براساس استاندارد های اروپایی ممنوع است.
 
4- لامپ های کم مصرف به سهولت مورد استفاده قرار می گیرند ضمن اینکه استارت کردن آنها نسبت به لامپ های دو کلاهک سریع تر اتفاق می افتد و صدای اضافه هنگام کار ندارد و طولی عمری بهتر از لامپ های قدیمی دارند 

اما از معایب لامپ های کم مصرف ،نقطه ای بودن نور آنهاست و مشکل ایجاد خیره کنندگی و عدم یکنواخت پخش نور در محیط های با طول زیاد و ... می باشد .
 موضوع بهره وری لامپ های کم مصرف که همان لومن بر وات آنها است نیز مهم است چراکه این لامپ ها با وجود استفاده از فسفر مرغوب ، و گاز گران و مرغوب کریبتون بجای آرگون درمقایسه با لامپ دو کلاهک ، دارای شارنوری بالاتری نیستند ( نور زیادتری ندارند ).. البته استفاده از فسفر با تکنولوژی جدید ترای بند و گاز نادر کریبتون در این لامپ ها بدلیل این توجیه اقتصادی داردکه ابعادآنهاکوچک است و به تبع مصرف پودر  فسفر و گاز در آن به مراتب کمتراز لامپ ها ی دوکلاهک است . اگر در لامپ های کم مصرف از پودر فسفر معمولی استفاده گردد مزیت شاخص Ra در آن از بین خواهد رفت ضمن اینکه لومن بر وات آن به شدت کاهش می یابد و حتی کمتر لامپ های قدیمی دوکلاهک خواهد شد .
با این توضیحاتی که داده شد می توان گفت که لامپ های کم مصرف ، لامپ های بهتری نسبت به لامپ های دو کلاهک خطی می باشد  اما با تغییراتی در لامپ های دو کلاهک قدیمی می توان وضعیت را عوض کرد :
1- بجای استفاده از تیوب هایی با قطر 32 میلمتر از تیوب هایی با قطر 26 میلی متر استفاده کنیم تا موضوع هزینه های انبارش ، حمل و نقل ، مصرف مواد اولیه شمیایی و اثرات زیست محیطی در آن کاهش یابد
2- در تیوب این لامپ ها بجای استفاده از گاز آرگون از گاز کریبتون استفاده کنیم
3- در فسفر این لامپ ها از فسفر ترای بند با راندمان بالا استفاده کنیم 
4- بجای استفاده از چوک های قدیمی در راه اندازی لامپ از بالاست های الکترونیک استفاده کنیم 

شرکت پارس شعاع توس لامپ های دو کلاهک خطی خود را با تغییر در تکنولوژی فوق به بازار ارائه داد این لامپ ها که تحت عنوان لومیلوکس معرفی شدند دارای خواص زیر هستند : 

1- شار نوری این لامپ ها از 2500 لومن برای لامپ 40 وات به 3100 لومن برای لامپ 36 وات تبدیل گردید یعنی اینکه چیزی در حدود 40 درصد بهره وری بالاتر  .
در این حالت اگر شار نوری این لامپ ها با لامپ کم مصرف هم وات خود مقایسه گردد بیشتر از دوبرابر خواهد شد لومن بر وات برای لامپ های لومیلوکس با بالاست القایی بالاتر از 90 درصد خواهد بود که در لامپ کم مصرف بین 55 تا 62 است !
2-  شاخص رنگ نمایی Ra برای آنها نیز به بالای 80 صعود می کند .
3-  طول عمر این لامپ ها حدود 2.5 برابر لامپ های کم مصرف می شود بطوریکه طول عمرلامپ های لومیلوکس 20000 ساعت و برای کم مصرف حدود 8000 ساعت است 
4- استفاده از بالاست های الکترونیکی برای راه اندازی این لامپ ها باعث می شود که مسئله سوسوزدن مرتفع گردد بعلاوه لومن بر وات آنها بالاتر از 95 درصد خواهد شد.
با توجه به بندهای بالا و اینکه خیره کنندگی لامپ های لومیلوکس دو کلاهک نسبت به لامپ های کم مصرف کمتر بوده و پخش نور یکنواخت تری در محیط دارند و توجه به این مسئله که بالاست و لامپ  از یکدیگر تفکیک شده است و می توان آنها را به تنهایی تعویض نمود ( کاهش هزینه و کاهش خسران محیط زیست ) می توان به این نتیجه پی برد که لامپ دو کلاهک با تکنولوژی ارتقاء یافته از لامپ های کم مصرف بهتر هستند  در کشور های اروپایی از لامپ های لومیلوکس ساخت فیلپس و اسرام در برابر لامپ های کم مصرف استقبال بالاتری وجود دارد .


 

 
 داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
سه شنبه 25 خرداد 1395 05:45 ب.ظ
عاااااااااااااااااااالللللللییی
بهزاد ه
شنبه 15 اسفند 1394 11:37 ق.ظ
مطلب خوبی بود . متشکرم
دانش اموز
پنجشنبه 27 آذر 1393 06:30 ب.ظ
بسیار عالی بود استفاده کردم
بهمن
سه شنبه 18 شهریور 1393 01:53 ق.ظ
با تشکر از زحمت
دکتر ف.م
پنجشنبه 5 دی 1392 11:35 ق.ظ
عالی بود. متشکرم


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات