فـرشتگان ، بـالهاى خـود را براى جوینده دانش مى ‏گسترانند و برایش آمرزش می ‏طلبند

xy رنگ نمایی و فضای رنگ (RGB)

نویسنده :رضا کیانی
تاریخ:چهارشنبه 22 آذر 1391-09:33 ق.ظ


 دانلود دانلود مقاله مربوطه 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تفاوت لامپ های کم مصرف با لامپ های دو کلاهک خطی (مهتابی) در چیست ؟ آیا لامپ های کم مصرف بهتر است یا لامپ های دو کلاهک خطی ؟

نویسنده :رضا کیانی
تاریخ:سه شنبه 14 آذر 1391-02:41 ب.ظ

نحوه کارکرد لامپ های کم مصرف با لامپ های دوکلاهک خطی یکسان است در هردو نوع لامپ یک فضای تخلیه وجود دارد که محتوی گازی بی اثر با فشار کم ،  یخار جیوه ، فیلامنت های آغشته به امیتر می باشد .
در هردولامپ امواج ماوراء بنقش یا uv از تحریک اتم های جیوه توسط الکترونهای پر شتاب حاصل می گردد که در برخورد به دیواره فسفری تبدیل به نور مرئی می شود . 


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

آیا لامپ های فلورسنت مضر هستند ؟

نویسنده :رضا کیانی
تاریخ:سه شنبه 14 آذر 1391-01:42 ب.ظ
ایرادی که به لامپ های فلورسنت  وارد می شود  بحث مضر بودن آنها برای محیط زیست و سلامتی انسان هاست . ما هم مضرر بودن این لامپ را از این دو جنبه ای که گفته شد بررسی می کنیم .

ضرر برای محیط زیست :  لامپ های فلورسنت بدلیل جیوه ای که در داخل آنها بکار رفته ، فسفری که در پوشش آنها و جود  دارد و بحث عدم تجزیه شیشه استفاده شده در آنها ، با محیط زیست خیلی همسازی ندارد . البته محصولات زیادی در جهان تولید می گردد که در چرخه محیط زیست تجزیه ناپذیرند مثل انواع پلاستیک ها و لاستیک ها . برای همین در برخی از کشورهای پیشرفته ، برخی از کارخانه ها ، محصولات از کار افتاده غیر قابل بازگشت به محیط را از سطح جامعه جمع آوری می کنند . به جز لامپ های فلورسنت محصولاتی دیگر در جامعه وجود دارد که تاثیر منفی آنها بر محیط زیست کمتراز لامپ نیست . البته کمترین کاری که هرکس می تواند برای حفظ محیط زیست انجام دهد جمع آوری زباله های خود و تفکیک آنهاست .ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نحوه کار لامپ های فلورسنت و انواع آنها

نویسنده :رضا کیانی
تاریخ:سه شنبه 14 آذر 1391-11:06 ق.ظ

لامپ های فلورسنت به لامپ های تخلیه در گازی اطلاق می گردد که حصول نور آنها از مواد فلورسانسی مانند فسفر  است.
لامپ های کم مصرف ( بالاست سرخود ) ، لامپ های تک کلاهک (pll) , ولامپ های دو کلاهک خطی قدیمی همه لامپ های فلورسنت هستند . برای راه اندازی لامپ های تخلیه درگاز فلورسنت به راه انداز که به آن بالاست می گویند اجتیاج است .
لامپ های فلورسنت دارای یک لوله یا حباب شیشه تخلیه شده است که به آن گازهایی چون  آرگون یا کریبپتون و ... با فشار کم ، همراه با مقداری جیوه یا آمالگام جیوه  تزریق می گردد  .علاوه بر آن در دو طرف لوله لامپ ، قیلامنت هایی وجود دارد که آغشته به یک ماده گسیل دهنده الکترون است . این فیلامنت ها با عبور جریان گرم می شوند و گرما باعث می گردد که الکترون ازماده گسیل دهنده، کنده شود .بدلیل اختلاف پتانسیلی که بین دو سر لامپ وجو د دارد الکترونهای کنده شده در داخل فضای حباب شتاب می گیرند و با برخورد با اتم های جیوه باعث انتقال الکترونهای اتم جیوه به سطوح بالاتر انرژی می شود که در برگشت به تراز پایه ، این انرژی مسبب انتقال که از برخورد حاصل شده بودبه صورت امواج الکترومغناطیسی در محدوده ای با طول موج پایین تر از طول موج نور مرئی ( که همان طول موج های uv یا امواج فرابنفش هستند ) می گردد برای اینکه این امواج به امواج نور مرئی تبدیل گردد باید از یک تبدیل کننده استفاده گردد که پوشش فسفری لامپ همین کار را انجام داده و امواج uv را گرفته و به امواج نور مرئی که از لامپ خارج می شود تبدیل می کند . 
  

                                                    داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات