فـرشتگان ، بـالهاى خـود را براى جوینده دانش مى ‏گسترانند و برایش آمرزش می ‏طلبند

اثر استروبوسکوپ و خطرات ناشی از آن

نویسنده :رضا کیانی
تاریخ:یکشنبه 7 مهر 1392-08:13 ق.ظ

لامپ های تخلیه گازی دو بار در هرسیکل هنگامی که جریان به صفر می رسد خاموش می شوند اما چشم انسان قادر به تشخیص آن نمی باشد .
لامپ های فلورسنت با بالاست القایی که با فرکانس شهری 50 تا 60 هرتز کار می کنند در هرسیکل 100 تا 120 بار خاموش می شوند . اگر چه این روشن و خاموش شدن ها قابل تشخیص توسط چشم نیست اما باعث خستگی سیستم بینایی در دراز مدت می گردد . در لامپ های امروزی که با بالاست های الکترونیکی کار می کنند بدلیل داشتن فرکانس کار بالای 26000 هرتز  عملا مشکل یاد شده از بین می رود .

علاوه بر مشکل فیلکر در بالاست های القایی که توضیح داده شد ، ممکن است اثر استروبوسکوپ  نیز ایجاد شود یعنی هنگامی که لامپ ها با فرکانس 50 هرتز کار می کنند و  100 بار در هرسیلکل روشن و خاموش می شوند احتمال دارد  وسایل مکانیکی دواری،  زیر نور این لامپ ها  ساکن به نظر برسد و این در صورتی است که سیکل روشن و خاموش شدن لامپ با سیکل حرکت دورانی  ماشین دوار یکسان می گردد .
در این حالت ممکن است به خیال اینکه جسم ساکن است برای کاربر و استفاده کننده ایجاد خطر نماید 


برای رفع این مشکل ، استفاده از چراغ های 2 تا 3 لامپی است که بین جریان های آنها اختلاف فاز ایجاد شده است به طوری که سیکل های روشن و خاموش شدن آنها برهم منطبق نیست .
همچنین استفاده از لامپ های سه تایی است که از فاز های مختلف یک سیستم سه فاز تغذیه می گردد .
البته استفاده از لامپ هایی با فرکانس بالا ، ایجاد این پدیده را تاحدی از بین می برد چرا که بسامد سیستم های مکانیکی به فرکانس این لامپ ها نمی رسد.

با سپاس از توجه شما 
کیانی 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات